"Hala her sabah uyandığımda istediğim ilk ve tek şey yüzünü görmek oluyor." P.S. I Love You (2007)

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında izle

-

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

6.9/ 10
1 1

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında filminin bilgileri Doctor Strange in the Multiverse of Madness

6.9
Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında 6.9 Türkçe Dublaj 2022 1080p
Film Süresi

126 Dakika

Ülke

ABD

KategoriAksiyon FilmleriFantastik FilmlerMacera Filmleri Yönetmen

Sam Raimi

Oyuncular

Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Rachel McAdams, Jett Klyne, Julian Hilliard

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (Çılgınlığın Multiversumunda Doktor Strange), Marvel Comics'e dayanan bir Amerikan süper kahraman filmidir. Marvel Studios tarafından üretilmiş ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından dağıtılmış olup Doctor Strange'in (2016) devam filmi ve Marvel Sinematik Evreni'nin (MCU) 28. filmidir. Film, Sam Raimi tarafından yönetildi, Michael Waldron tarafından yazıldı ve başrollerde Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Chiwetel Ejiofor, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Michael Stuhlbarg ve Rachel McAdams yer aldı. Filmde, Strange, multiversumda seyahat edebilen bir genç olan America Chavez'i (Gomez) Wanda Maximoff (Olsen) dan korur.

Doctor Strange'in yönetmeni ve ortak yazarı Scott Derrickson, Ekim 2016'da devam filmi için planları vardı. Cumberbatch'in dönmesi onaylandığında, Aralık 2018'de tekrar yönetmen olarak geri dönmek üzere anlaştı. Film adı Temmuz 2019'da açıklandı ve Olsen'ın da katılacağı duyuruldu. Ardından, Ekim 2019'da Jade Halley Bartlett filmi yazmak üzere işe alındı. Derrickson, 2020 Ocak ayında yaratıcı farklılıklar nedeniyle yönetmenlik görevinden ayrıldı. Waldron ve Raimi, bir sonraki ay katılarak baştan başladı ve Raimi'nin daha önce çalıştığı korku türü unsurları ekledi ve Maximoff'u filmin kötü karakteri yaptı, onun hikayesini Disney+ mini dizisi WandaVision (2021) ile devam ettirdi. Çekimler, Kasım 2020'de Londra'da başladı, ancak Ocak 2021'de COVID-19 pandemisi nedeniyle durduruldu. Üretim, Mart 2021'de yeniden başladı ve Nisan ortasında Somerset'te tamamlandı. Çekimler ayrıca Surrey ve Los Angeles'ta gerçekleşti.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness, 2 Mayıs 2022'de Hollywood'daki Dolby Tiyatrosu'nda prömiyerini yaptı ve MCU'nun Dördüncü Evresi'nin bir parçası olarak 6 Mayıs'ta Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlandı. Film, Raimi'nin yönetimi, görselleri, müzikal skoru, yapım tasarımı, sinematografisi ve Olsen'in performansı için övgü aldı, ancak senaryo eleştirildi. Film dünya çapında 955 milyon dolar hasılat elde ederek 2022'nin en yüksek hasılat yapan dördüncü filmi oldu.

 

Amerika Chavez ve bir versiyonu Stephen Strange, Evrenler arasındaki boşlukta Book of Vishanti'yi ararken bir iblis tarafından kovalanır. Strange öldürülür ve Chavez yanlışlıkla kendini ve Strange'in cesedini Earth-616'ya taşıyan bir portal yaratır,[a] burada o evrenin Strange'i Chavez'i başka bir iblis[b] tarafından kurtarırken Wong, Büyücü Üstatır'dan yardım alır. Chavez, varlıkların kendisini avladığını, çünkü çoklu evrenden geçebilme gücüne sahip olduğunu açıklar.

Büyü işaretlerini tanıyan Strange, yardım için Wanda Maximoff'a başvurur, ancak saldırılardan sorumlu olduğunu fark eder. Darkhold'u elde edip Scarlet Witch haline gelen Maximoff, Chavez'in güçlerini kontrol etmenin ona Westview'deki zamanında yarattığı çocukları Billy ve Tommy ile bir araya gelmesine izin vereceğine inanır.[c] Strange Chavez'i teslim etmeyi reddettiğinde, Maximoff Kamar-Taj'a saldırır ve birçok büyücüyü öldürür. Chavez yanlışlıkla kendini ve Strange'i Earth-838'e taşırken, Maximoff Darkhold'u "rüya yürüyüşü" yapmak için kullanarak Earth-838'in kendi benzerinin kontrolünü ele geçirir, bu benzer de kendi Billy ve Tommy'siyle banliyö hayatı yaşamaktadır. Hayatta kalan bir büyücü, Darkhold'u yok etmek ve rüya yürüyüşünü kırmak için kendini feda ederken, öfkeli Maximoff, Wong'u, rüya yürüyüşünü yeniden kurması için kendisini Mount Wundagore'a götürmeye zorlar.

Yardım ararken Strange ve Chavez, Earth-838'in Büyücü Üstatı Karl Mordo tarafından yakalanır ve Peggy Carter, Blackagar Boltagon, Maria Rambeau, Reed Richards ve Charles Xavier'dan oluşan Illuminati'nin önüne getirilir. Onlar, Thanos'u yenmek için kendi evrenlerinin Darkhold'unu düşünmeden kullanarak, Earth-838'in Strange'inin evreni yok eden bir "çakışma" başlattığını açıklarlar. Thanos'u yendikten sonra, Illuminati daha fazla zarar vermemesi için Strange'i infaz etti. Mordo, Earth-616'nın Strange'inin de benzer şekilde tehlikeli olduğuna inanır, ancak Maximoff Mount Wundagore'daki rüya yürüyüşünü yeniden kurar ve karar vermeden önce Earth-838 benzerinin bedenine gelir. Tüm Illuminati'yi acımasızca öldürür, ancak Strange onu etkisiz hale getirir ve Chavez ile kaçar. İkili, Illuminati'ye yardım eden Earth-838'in Strange'inin eski nişanlısı Christine Palmer'ın yardımıyla kaçar.

Strange, Chavez ve Palmer, Darkhold'un Darkhold'un zıttı olduğu Book of Vishanti'yi bulmak için evrenler arası boşluğa girerler, ancak Maximoff gelir ve onu yok eder. Ardından Chavez'ın zihnini ele geçirir ve güçlerini kullanarak diğerlerini bir çakışma tarafından yok edilen bir evrene gönderir. Strange, evreni yok edilmiş Strange'i yenerek, kendi evreninin Darkhold'una karşı korunmuş evrenin Strange'inin cesedine rüya yürüyüş yapar. Wong'un yardımıyla Strange, Chavez'i Maximoff'un elinden kurtarırken Chavez'i güçlerini kullanmaya teşvik eder. Maximoff'u Billy ve Tommy'nin gerçek annelerine karşı korkuyla geri çekilirken ve ona ağlayarak gördüğü Earth-838'e gönderir. Hatalarını fark eden Maximoff pes eder ve tüm çoklu evrende Darkhold kopyalarını yok ederek Mount Wundagore'u yıkmak için güçlerini kullanır ve görünüşe göre kendini feda eder. Chavez, Strange'i ve Palmer'ı kendi evrenlerine geri gönderir.

Bir süre sonra, Kamar-Taj tamir altındadır ve hayatta kalan büyücüler, Chavez'in katılımıyla eğitimlerine devam ederler. Strange, Darkhold'u kullanmanın ve bir cesede rüya yürüyüş yapmanın bir sonucu olarak üçüncü bir göz geliştirir. Jenerik sonrası sahnede, Strange, eylemlerinin bir çakışma başlattığını ve onun yardımıyla düzeltmesi gerektiğini söyleyen bir büyücü[e] tarafından yaklaşır. Strange onu Koyu Boyuta takip eder.

 

Filmizlex iyi seyirler diler.. 

Filme Yorum Yaz