Aynaya baktığınızda suçluluk duyuyorsanız gerçekleri öğrenmişsinizdir... V For Vendetta

Köstebek izle

-

The Insider

7.8/ 10
1 1

Köstebek filminin bilgileri The Insider

7.8
Köstebek 7.8 Türkçe Dublaj 2000 1080p
Film Süresi

157 Dakika

Ülke

ABD

KategoriBiyografi FilmleriDram FilmleriGerilim Filmleri Yönetmen

Michael Mann

Oyuncular

Russell Crowe, Al Pacino, Christopher Plummer, Diane Venora, Philip Baker Hall, Lindsay Crouse, Debi Mazar, Stephen Tobolowsky

Özür dilerim, daha önce belirttiğim bilgide bir hata oldu. 1999 yapımı "The Insider" filmi, Türkiye'de "Köstebek" ismiyle gösterime girmiştir. İşte film hakkında geniş bir özet:

"Köstebek", gerçek bir hikayeye dayanmaktadır ve bir tütün şirketindeki bir bilim adamının, Jeffrey Wigand'ın (Russell Crowe) hikayesini anlatır. Wigand, Brown & Williamson adlı büyük bir tütün şirketi için çalışmaktadır. Ancak şirketin, tütünün sağlık risklerini ve bağımlılık yapıcı etkisini bilerek sakladığına dair bilgileri vardır.

Bir gün Wigand, işten çıkarılır ve bir gizlilik sözleşmesi imzalar. Ancak gazeteci Lowell Bergman (Al Pacino) ile tanıştığında, hikayesini ve şirketin gizli kalmış bilgilerini anlatmaya karar verir.

Bergman, Wigand'ın hikayesini CBS'nin "60 Minutes" programında yayınlamak istemektedir. Ancak programın yöneticileri ve avukatları, Brown & Williamson'ın milyonlarca dolarlık bir dava açma olasılığından korkarak hikayeyi yayınlamaktan vazgeçerler.

Film, Wigand'ın hikayesinin nihayetinde nasıl açığa çıktığını ve tütün endüstrisine karşı yapılan büyük halk sağlığı davalarını nasıl tetiklediğini anlatır. Ayrıca, Wigand'ın hikayesinin yayınlanmasının ardından yaşadığı kişisel ve profesyonel zorluklara da odaklanır.

"Köstebek", gazetecilik etiği, kurumsal hesap verebilirlik ve bireysel cesaret hakkında güçlü bir ifade sunar. Hem Russell Crowe hem de Al Pacino, performanslarıyla övgü aldı ve film, En İyi Film dahil olmak üzere çok sayıda Oscar adaylığı kazandı.

"Köstebek" (The Insider) filmi, 1999 yılında 7 adet Oscar adaylığı kazanmıştır:

  1. En İyi Film
  2. En İyi Yönetmen (Michael Mann)
  3. En İyi Erkek Oyuncu (Russell Crowe)
  4. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Al Pacino)
  5. En İyi Uyarlama Senaryo (Eric Roth ve Michael Mann)
  6. En İyi Kurgu (William Goldenberg, Paul Rubell ve David Rosenbloom)
  7. En İyi Ses

Ancak bu ödüllerin hiçbirini kazanamamıştır.

Film, ayrıca Altın Küre Ödülleri'nde 5 adaylık ve BAFTA Ödülleri'nde 6 adaylık kazandı. Russell Crowe, En İyi Erkek Oyuncu dalında BAFTA ödülünü kazandı. Bu ödüllerin yanı sıra, film çok sayıda eleştirmen ödülü kazandı ve genellikle eleştirmenler tarafından yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi.

 

filmizlex iyi seyirler diler.. 

Filme Yorum Yaz