Bana en çok neyi sevdiğimi sorarlarsa, onlara seni anlatacağım. City of Angels (1998)
 1. Fury (2014): II. Dünya Savaşı sırasında bir Amerikan tank mürettebatının mücadelesini anlatır. Mürettebat, zorlu savaş koşullarında dayanıklılık ve dayanışma göstermek zorundadır.

 2. Enemy At The Gates (2001): Stalingrad Muharebesi'nde geçen film, Sovyet keskin nişancısı ve Alman keskin nişancı arasındaki gerilimi anlatır. İkisinin çatışması, savaşın seyrini değiştirecektir.

 3. La Vita e Bella (Life is Beautiful) (1997): Holokost döneminde, bir baba ve oğlunun Auschwitz toplama kampındaki zorlu hayatlarını, baba tarafından yaratılan oyunlarla anlatır.

 4. Bitva za Sevastopol (Battle for Sevastopol) (2015): II. Dünya Savaşı'nda Sovyet keskin nişancısı Lyudmila Pavlichenko'nun hikayesini anlatır. Pavlichenko, kadın bir savaş kahramanı olarak tanınır.

 5. Der Untergang (Downfall) (2004): Adolf Hitler'in son günlerini ve Berlin Kuşatması'nın sonunu anlatır. Film, Hitler'in düşüşünü ve çevresindekilerin kaderini yansıtır.

 6. The Pianist (2002): II. Dünya Savaşı sırasında Polonyalı bir piyanistin hayatta kalma mücadelesini anlatır. Piyanist, Nazi işgali altındaki Varşova'da yaşananları yaşar.

 7. Schindler's List (1993): Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, işadamı Oskar Schindler'in Nazi Almanyası'nda Yahudi işçileri kurtarma çabasını anlatır.

 8. The Boy in the Striped Pyjamas (2008): Bir Alman subayının oğluyla Auschwitz toplama kampındaki Yahudi bir çocuğun arkadaşlığını ele alır.

 9. The Great Escape (1963): Bir grup müttefik esirin Nazilerin elinden kaçma girişimlerini anlatır.

 10. Saving Private Ryan (1998): Normandiya Çıkarması'nın ardından bir grup asker, ölen kardeşlerini kurtarmak için geri gönderilir.

 11. Hotaru no Haka (Grave of the Fireflies) (1988): Japonya'da II. Dünya Savaşı sırasında bir erkek kardeş ve kız kardeşin hayatta kalma mücadelesini anlatır.

 12. Das Boot (1981): II. Dünya Savaşı'nda bir Alman denizaltısının mürettebatının zorlu yaşamını ele alır.

 13. Empire of the Sun (1987): Bir çocuğun Japonya'nın işgali altında hayatta kalma çabasını anlatır.

 14. Idi i Smotri (Come and See) (1985): Nazi işgali altındaki Belarus'ta yaşayan bir çocuğun acı dolu hikayesini ele alır.

 15. The Book Thief (2013): II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da geçen, bir kızın kitap çalma yeteneği aracılığıyla yaşadığı deneyimleri anlatır.

 16. The Thin Red Line (1998): Pasifik Cephesi'nde geçen film, bir grup askerin savaşın dehşeti ve insan doğasıyla baş etme çabasını ele alır.

 17. Under Sandet (Land of Mine) (2015): Savaş sonrası Danimarka'da, genç Alman savaş esirlerinin mayın temizleme görevini üstlenmesini anlatır.

 18. Casablanca (1942): II. Dünya Savaşı döneminde Kuzey Afrika'da geçen romantik drama ve casusluk hikayesini anlatır.

 19. The Bridge on the River Kwai (1957): II. Dünya Savaşı sırasında esir askerlerin bir köprüyü inşa etme ve sabotaj çabalarını ele alır.

 20. Enigma (2014): Bletchley Park'ta kod kırıcılardan oluşan bir ekibin, Nazilerin şifrelerini çözme çabalarını anlatır.

 21. Tora! Tora! Tora! (1970): Pearl Harbor saldırısını anlatan film, Japonya'nın saldırısının nasıl gerçekleştiğini ve ABD'nin bu saldırıya verdiği yanıtı ele alır.

 22. Atonement (2007): İngiltere'deki bir malikânenin hizmetçi kızı, yanlışlıkla bir olayı yanıltır ve bu yalanın sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalır.

 23. Captain Corelli's Mandolin (2001): Yunan adasında geçen film, İtalyan subayı Captain Corelli ile yerel bir kadının romantik hikayesini anlatırken, II. Dünya Savaşı'nın etkilerini de yansıtır.

 24. Inglourious Basterds (2009): Quentin Tarantino'nun yönettiği film, Nazi Almanyası'nda geçer ve bir grup Amerikan Yahudi askerin, Nazi liderlerine karşı bir intikam planını anlatır.

 25. Piano Piano Bacaksız (1990): II. Dünya Savaşı'nın bitimine yakın bir dönemde geçen film, farklı kökenlere sahip insanların yaşamlarının kesişmesini ve savaş sonrası iyileşmeyi ele alır.

 26. A Hidden Life (2019): Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Avusturyalı bir çiftçinin Nazi rejimine karşı direnişi ve ahlaki çatışması üzerinden insanın vicdanını ele alır.

 27. Cold War (2018): Soğuk Savaş döneminde geçen film, Polonyalı bir müzik direktörü ile genç bir şarkıcının arasındaki tutkulu aşkı ve zamanın zorluklarını anlatır.

 28. Dunkirk (2017): Film, İngiliz ve müttefik askerlerinin Dunkirk Tahliyesi sırasında denizden kurtarılma çabalarını ve savaşın farklı yönlerini ele alır.

 29. Hacksaw Ridge (2016): Film, vicdani retçi bir askerin savaşın ortasında tıbbi yardım vermek için çaba gösterdiği ve sayısız hayatı kurtardığı gerçek hikayeyi anlatır.

 30. Jojo Rabbit (2019): Bir çocuğun hayali arkadaşı Adolf Hitler ile olan ilişkisini komedi ve dramatik öğelerle anlatan film, Nazi Almanyası'nın absürtlüğünü ele alır.

 31. Midway (2019): Film, II. Dünya Savaşı'nın Pasifik Cephesi'nde gerçekleşen Midway Muharebesi'ni ve Amerikan ve Japon güçlerinin çatışmasını ele alır.

 32. Never Look Away (2018): II. Dünya Savaşı sonrası Almanya'da geçen film, bir sanatçının kişisel yolculuğunu ve sanatın iyileştirici gücünü anlatır.

 33. Overlord Operasyonu (2018): Film, Normandiya Çıkarması'nın öncesindeki bir operasyonda Nazi işgali altındaki bir köyü kurtarmak için çabalayan askerleri konu alır.

 34. Bankier van Het Verzet (The Resistance Banker) (2018): Hollanda'da geçen film, Nazi işgali altında savaşa karşı direnen bir grubun liderinin gerçek hikayesini anlatır.

 35. Darkest Hour (2017): Winston Churchill'ın Britanya'nın Başbakanı olduğu dönemdeki liderliğini ve İngiltere'nin II. Dünya Savaşı'ndaki durumunu ele alır.

 36. Band of Brothers (2001): Bu bir mini dizi olsa da, II. Dünya Savaşı'nın Avrupa Cephesi'nde savaşan Easy Company adlı bir Amerikan paraşütçü birliğinin hikayesini derinlemesine ele alır.

 37.  

Bu harika film listesi, farklı dönemlerde ve farklı açılardan II. Dünya Savaşı ve savaşın etkilerini ele alarak seyircilere dokunaklı ve düşündürücü hikayeler sunuyor.