“Bazı mekânlar insanlar gibidir: bazıları parlar, bazıları parlamaz.” The Shining (1980)

Yaratıcı izle

-

The Creator

8.4/ 10
1 3

Yaratıcı filminin bilgileri The Creator

7.3
Yaratıcı 7.3 Türkçe Dublaj 2023 1080p
Film Süresi

133 Dakika

Ülke

ABD

KategoriAksiyon FilmleriBilim-Kurgu FilmleriDram FilmleriGerilim FilmleriMacera Filmleri Yönetmen

Gareth Edwards

Oyuncular

John David Washington, Madeleine Yuna Voyles, Gemma Chan, Allison Janney, Ken Watanabe, Sturgill Simpson, Amar Chadha-Patel, Marc Menchaca

Yaratıcı 2023 Amerikan bilim kurgu filmi, yönetmenliğini ve senaryosunu Gareth Edwards'ın üstlendiği bir yapım. Film, John David Washington, Gemma Chan, Ken Watanabe, Sturgill Simpson, Allison Janney ve Madeleine Yuna Voyles gibi oyuncuları içeriyor. Hikaye, insanlık ile yapay zeka güçleri arasındaki savaşın etkilediği bir gelecekte geçiyor ve eski özel kuvvetler ajanının, savaşı sona erdirebilecek gizemli bir silah geliştiren "Yaratıcı"yı bulup öldürmek için görevlendirilmesini konu alıyor.

Film, 2019 Kasım'ında Gareth Edwards'ın New Regency için yönetmenlik ve senaryo yazma görevini üstlendiği zamanın başlamasıyla geliştirilmeye başlandı ve resmi olarak Şubat 2020'de duyuruldu. Edwards, bu film için Apocalypse Now (1979), Baraka (1992), Blade Runner (1982), Akira (1988), Rain Man (1988), The Hit (1984), E.T. the Extra-Terrestrial (1982) ve Paper Moon (1973) gibi eserlerden ilham aldığını belirtti. Başlangıçta "True Love" adını taşıyan film, şu anki adını aldı. Çekimler 17 Ocak 2022'de başladı ve 30 Mayıs 2022'de tamamlandı.

Yaratıcı 26 Eylül 2023 tarihinde Fantastic Fest'te prömiyer yaptı ve 29 Eylül'de 20th Century Studios tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi. Film, görsel efektleri, yönetmenliği, performansları ve konuya yaklaşımı gibi birçok yönüyle genel olarak olumlu eleştiriler aldı, ancak senaryosu eleştiriye maruz kaldı.

Yaratıcı Hikayesi 2050 yılında ABD hükümeti tarafından yaratılan bir yapay zeka, California'daki Los Angeles üzerinde nükleer bir savaş başlatır. Bunun üzerine ABD ve Batılı müttefikleri, dünyadaki yapay zekayı ortadan kaldırma sözü verirler. Batı'nın itirazlarına rağmen, Güneydoğu Asya'da bulunan New Asia adlı ülke, Batı'nın tepkisine rağmen yapay zekayı benimsemeye devam eden bir halka sahiptir. ABD ordusu, yapay zekanın karşısında kapsamlı bir askeri kampanya başlatır ve New Asia'nın yapay zeka ilerlemelerinin ardındaki gizemli mimar "Nirmata"yı öldürmeyi hedefler. Kuzey Amerika Uydu Üssü (NOMAD), yörüngeden yıkıcı saldırılar başlatabilen bir uzay istasyonu olarak geliştirilir.

Çavuş Joshua Taylor, New Asia'ya sızmak için bir gizli ajan olarak gönderilir ve Maya adlı bir kadınla evlenir. ABD ordusu, Taylor'ın kimliğini açığa çıkararak Maya'nın hamile olduğu bir sırada Taylor'ın evine saldırır ve NOMAD saldırısında hamile Maya ölür. Beş yıl sonra Taylor, Los Angeles'taki temizlik ekibinin bir parçası olarak çalışmaktadır. General Andrews ve Albay Howell, Maya'nın hala hayatta olduğunu ve Nirmata'nın geliştirdiği yeni bir silahı yok etmek için onu keşfe çıkaracaklarını ve Taylor'ı keşif görevine alırlar. New Asia'da, Taylor'ın saldırısı sırasında silahın bir robot "simulant" kız olduğunu ve teknolojiyi uzaktan kontrol etme yeteneğine sahip olduğunu keşfederler ve ona "Alphie" adını verirler. Taylor ve geri kalan saldırı ekibinden ayrılan Alphie, şehirdeki eski bir arkadaşı ve eski silah arkadaşı Drew'u bulmak için bir şehre girer.

Alphie'nin kodunu inceleyen Drew, onun yeteneklerinin eksponansiyel olarak büyüdüğünü söyleyerek dünyanın en güçlü silahı haline gelebileceğini belirtir. Yeni Asya polisi, Drew'un apartmanına saldırır ve onun simulant kız arkadaşı Kami'yi öldürürken Howell ve ekibi yaklaşır. Taylor, Maya'nın sinyalini bulur, ancak onu bulamaz ve grup tekrar saldırıya uğrar. Drew ölmeden önce, Taylor'a Maya'nın "Nirmata" olduğunu söyler. Taylor ve Alphie, Taylor'ın gizli görevi sırasında eski bir müttefiki ve arkadaşı olan simulant asker Harun tarafından yakalanır ve köylerine getirilirler.

Harun, Los Angeles'taki trajedinin bir insan kodlama hatası nedeniyle meydana geldiğini ve ABD hükümetinin haksız yere yapay zekaya suç atarak, yapay zekanın insanlıkla barış içinde yaşamak istediğini iddia eder; Maya, babasının ölümünden sonra ikinci bir Nirmata olmuştur. Taylor ve Alphie, kaçırıldıklarında yakalanır ve köylerine getirilirler.

Film, yapay zeka ile insanlar arasındaki savaşı ve bu savaşın etkilerini ele alırken, Joshua Taylor'ın hikayesine odaklanır. Taylor'ın Maya'yı arama ve yapay zekayla olan ilişkisi, film boyunca merkezi bir tema olarak işlenir. Film, bilim kurgu ve aksiyon öğeleriyle dolu bir hikaye sunarken, yapay zeka ve teknolojinin insanlığa karşı olan etkilerini de keşfeder.

Filme Yorum Yaz